blumimg

Izstāde "Paliks Tikai Lidojuma Sajūta" Fon Stricka Villā, Rīgā

no 01.09.17. līdz 17.09.17. Rīgā, fon Stricka Villā, bija apskatāma Ilmāra Blumberga izstāde "Paliks tikai lidojuma sajūta". Iztādi veidoja Blumberga Fonds, sadarbībā ar kuratori Anitu Vanagu un Rīgas Domes Kultūras Departamentu. Īpaša pateicība izstādes tapšanā Zigurdam Zaķim, Atim Mekšam un Ivo Grundulim.

Avots: Delfi

Tīģera zīmējumi. Par Ilmāra Blumberga darbu izstādi fon Stricka villā

Reizēm zīmējums par mani zina vairāk nekā es. Tas nāk no kādām dzīlēm un parādās uz papīra. Bieži vien tas liekas vienkārši savārstīts no visa, ko pēdējā laikā esmu redzējusi. Dažādas detaļas var piepeši ieviesties, man nemanot. Vislabāk man patīk zīmēt no iztēles vai atmiņas. Tie zīmējumi ir vispatiesākie. Zīmēt kaut ko no dabas arī ir interesanti, bet šie zīmējumi labāk noder, lai kaut ko apgūtu. Piemēram, kā izskatās koks. Var trīs stundas zīmēt koka studiju, tad nākamajā dienā sēdēt pie galda un domāt – uzzīmēšu koku – un švīk, švīk divās minūtēs uzzīmēt visu labāko, kas bija īstajā kokā. Kaut kas no koka studijas vienmēr paliek, bet tomēr tas ir daudz vairāk mans koks.

 

No kāda ilustratora nesen dzirdēju apmēram tādu tekstu: "Gandrīz visi bērnībā zīmē, bet ilustrators no citiem cilvēkiem atšķiras ar to, ka turpina to darīt, arī izaudzis liels." Es laikam arī zīmēju gandrīz vienmēr. Kad es biju maziņa, kā jau visi citi, es zīmēju. Man bija visādas klades, kurās es zīmēju dažādas sev aktuālas lietas. Dzīvniekus, Ziemassvētku egli, ģimeni, dažādas lūpu formas, visas savas kinderolu mantiņas (vismaz tāds bija mērķis, realitātē es tomēr neuzzīmēju tik daudz), iztēlotas apģērbu kolekcijas, rakstīju dīvainus nelielus stāstus un zīmēju ilustrācijas. Kad man bija divpadsmit gadi, es zīmēju kedas, ģitāras un dažādus tēlus, saistītus ar man aktuālajām mūzikas grupām. Mazliet vēlāk es pārgāju uz detalizēti grafiskiem zīmējumiem ar vīna glāzēm, visādām mīlestības problēmām, parasti tie bija dramatiski vai melanholiski un teatrāli komponēti.

Kādu laiku es savā dienasgrāmatā visu zīmēju, nevis rakstīju. Zīmējot man patika, ka nebija jāizjūt tāda atbildība kā gleznojot, varēja viens pats sēdēt gultā un kaut ko tāpat vien pazīmēt, tā bija tāda droša sajūta. Tāpēc es vienmēr zīmēju.

Vienreiz man bija iespēja piedalīties Blumberga vērienīgās izstādes "Es nemiršu", kas notika izstāžu zālē "Arsenāls", aplūkošanā ar paša mākslinieka komentāriem. Tie bija ļoti personiski darbi. Par viņa māti, Sibīriju, bērnības atmiņu ar nocirsto gaiļa galvu un viņu pašu ar bārdu, bet maziņu Dieva plaukstā. Tagad sēžu tumsā vienā no fon Stricka villas telpām un arī maziņa klausos Blumberga vārdos par zīmēšanu, un jūtos kā māceklis. Viņa teiktās lietas manī dziļi rezonē un atbalsojas. Zīmētājam vienmēr jābūt gatavam lēcienam kā tīģerim. Arī tad, ja tu vēl neesi Venēcijā, Venēcija ar tevi var notikt jebkurā brīdī, un tad tev jābūt gatavam to visu uzzīmēt. Velkot līniju, nevar domāt. Tiklīdz uzrodas doma, līnija aiziet nepareiza. Zīmēšana ir uzmanība. Lai līnija būtu dzīva un īsta, zīmējot jābūt pavisam klāt, uz vietas un gatavam. Kā tīģerim. Un, ja tas nav iespējams, tad labāk iet pastaigāties, jo priecāties par pilsētu ir tas pats, kas vilkt līniju. Video Blumberga roka un mazs, ass zīmulītis drudžaini virzās pa lapu, veidojot seju. Zīmulītis paliek arvien trakāks un plosās uz plānās papīra virsmas, līdz seja pārvēršas melnā murskulī

Fon Stricka villas zaļganās, senatnīga gaisa piedvestās telpas ar tik daudzajiem dekoratīvajiem elementiem sevī bija uzņēmušas Ilmāra Blumberga Venēcijas zīmējumus. Tie rindām iet gar sienām, viens pēc otra, cik vien var salikt. No prožektoriem griestus apstaro zeltaina gaisma. No lielas skandas plūst Venēcijas trokšņi. Kaut kur novīd nedzīva bāra lete. Ir pat iestudēts tāds kā neliels Venēcijas kafejnīcas stūrītis. Zāles galā aiz stikla uz melnas drapērijas apklāta podesta stāv zelta pēdas. Tādas kā Voldemāra Irbītes kailās pēdas.

Savā kabatā taustu pa ceļam paceltā kastaņa zaļās čaulas asumus. Skatos uz gondolas melnajiem ķekšiem un krītošas, baltas gaismiņas adatu. Baznīcu kupoli un sievietes krūtis. Sodrēju un gļotu mākoņi, pelni un dūmaka. Zemūdens dziedzeris. Ar rokām lietais papīrs kā pelēka āda. Uz tā trauslas līnijas veido horizontu, izsmērēts grafīts atstāj sejas nospiedumu. Tas atgādina Jēzus seju. Viņš tur rokās gondolu kā nelielu paplāti, un no viņa pirkstiem nāk ērkšķi. Pilsētas gaismas izstaro vientulību. Tēli atkārtojas kā tēmas skaņdarbā. Mainās salikumi. Kāda smalka šuve ieiet debesīs. Tā ir miglaina pilsēta, kurā mīt mākslinieks, sievietes tēls, mazi, melni gondoljeri un varbūt Dievs.

Gaitenī, kas stiepjas tūlīt no villas ieejas durvīm, abās pusēs izkārti tušas zīmējumi ar gondoljeriem. Vairākos darbos dažādās valodās atkārtojas teksts:

"Es esmu kastīte / Tu esi kastīte / Es esmu Visuma kastīte
Tu esi Visuma kastīte / Es esmu pilns ar zīmējumiem
Tu esi pilns ar zīmējumiem / Tu vari redzēt zīmējumus
Visi var redzēt zīmējumus / Bet zīmējumi ir kastītē"

Zīmētājs sēž pie galda. Uz galda ir papīrs un zīmulis, nodeldēta dzēšgumija, maza otiņa, tuša un smalciņa spalva. Viņš paskatās pa logu un iebāž roku kastītē.

Lasīt vairāk

Ilmāra Blumberga darbi izstādē "Paliks tikai lidojuma sajūta"

Kristiana Karla fon Stricka villā Rīgā līdz 17. septembrim ir apskatāma mākslinieka Ilmāra Blumberga (1943-2016) darbu izstāde "Paliks tikai lidojuma sajūta”.

 

Avots: satori.lv

Ilmāra Blumberga izstāde "Paliks tikai lidojuma sajūta"

No 2. līdz 17. septembrim K. K. fon Stricka villā Rīgā, Aristīda Briāna ielā 9, būs apskatāma mākslinieka Ilmāra Blumberga (1943-2016) darbu izstāde "Paliks tikai lidojuma sajūta".

Izstādē tiks eksponēti ap sešdesmit mākslinieka Ilmāra Blumberga oriģināltehnikas darbi uz rokas lējuma papīra par Venēcijas tēmu, kā arī citi darbi no šīs sērijas. Venēcija māksliniekam kļuva īpaši tuva 2004. gadā, kad laikā no 12. oktobra līdz 22. novembrim, kuratora Andra Brinkmaņa aicināts, viņš dzīvoja šajā pilsētā, atvēra izstādi "Lūgšana par redzēšanu" San Ludovico baznīcā, daudz skicēja un fotografēja, un sāka rakstīt: "Tik intensīvs neizsīkstošu pārdzīvojumu laiks vairs nav pieredzēts. Tāpēc Venēcijā vairs neatgriezos."

Daļa iespaidu apkopota vērienīgajā izdevumā "Venēcijas grāmatas", kas nāca klajā 2006. gadā ar uzņēmēja Māra Bensona finansiālo atbalstu. Izstāde dod ieskatu darbos, kas grāmatā netika iekļauti un būs skatāmi pirmo reizi.

Koncepcija izstādei radusies, domājot par Ilmāra Blumberga nāvi un K. K. fon Stricka villas kā arhitektūras objekta īpašo piemērotību Venēcijas motīvam, kurš sasaucas ar aizejošās godības auru.

Paralēli Venēcijas sērijas mākslas darbiem izstādes bibliotēkas telpā ir iespējams iepazīties ar vairākām grāmatām, kas dod ieskatu mākslinieka radošajā karjerā, kā arī noskatīties režisora Dāvja Sīmaņa filmu "Zīmētājs" (2006).

Izstāde būs atvērta ik dienas no plkst. 12:00 līdz 18:00, izņemot 9. septembri, kad "Baltās Nakts" ietvaros darba laiks paredzēts no plkst. 18:00 līdz 3:00, savukārt 10. septembrī izstāde būs slēgta.

"Blumberga Fonds" pateicas Rīgas pilsētas Domei par atbalstu izstādes tapšanā.

Lasīt vairāk

Videomateriāls

Ilmāra Blumberga izstādes recenzija. Blumberga migla un pārcēlāji

Darījums ar mistisko gondoljeru noslēgts. Ilmāra Blumberga izstādē Karla fon Stricka villā ir apkopoti darbi no mākslinieka ģimenes krājuma.

Biezs rokas lējuma papīrs mūžīgi mainīgās ūdeņu masas tonī, masas, kas biezē un iztvaiko, miglo bez horizonta. Tajā līgojas trausls, caurspīdīgs zīmējums ar Haronu, dvēseļu pārcēlāju. Šīs sirreālās vīzijas redzamas Ilmāra Blumberga (1943–2016) izstādē Paliks tikai lidojuma sajūta Karla fon Stricka villā. Te ir apmēram 60 darbu par Venēcijas tēmu ciešā saderībā ar purgatorija noskaņu, kuru mākslinieka dēls jurists Ilmārs Blumbergs notvēris kādā grupas Mielavs un pārcēlāji koncertā. Šī ir pirmā Ilmāra Blumberga izstāde, kuru no mākslinieka ģimenes krājuma pilnībā sagatavojis Blumberga fonds.

Lūgšana uzklausīta

Adrijas jūras pērle Venēcija, kā zināms, ir cēlusies no ebreju geto. Latvijas glezniecībai to pirmais 1910. gadā atklāja Jāzeps Grosvalds, labāko aprindu jauneklis. Venēcija pilnībā mainīja scenogrāfa Ludolfa Liberta krāsās sašķēpelētās formas par labu villotam virmojumam. Ar dīvainu satraukumu un jūsmu Venēciju ir gleznojuši Juris Baklāns, Biruta Delle, Aleksejs Naumovs, Kaspars Zariņš. Visi koloristi. Ar aizraujošu elpu tapušas Normunda Brasliņa Venēcijas dīvaino rakursu fotogrāfijas bez cilvēkiem.

Ilmārs Blumbergs, kuratora Andra Brinkmaņa aicināts, te dzīvoja 2004. gadā no 12. oktobra līdz 22. novembrim īstā venēciešu ģimenē netālu no Lielā kanāla. Viņš atvēra izstādi Lūgšana par redzēšanu Svētā Ludoviko baznīcā, skicēja, fotografēja un uzrakstīja stāstu. Izskatās, ka viņa lūgšana tika uzklausīta. "Tik intensīvs pārdzīvojumu laiks vairs nav pieredzēts. Tāpēc Venēcijā vairs neatgriezos," Ilmārs Blumbergs raksta Venēcijas grāmatās, kas divus gadus vēlāk iznāca ar uzņēmēja un mecenāta Māra Bensona finansiālu atbalstu 500 eksemplāros. 300 eksemplāru pārdošanas summa tika ziedota Gaismas pils celtniecībai. Toreiz grāmatas atvēršanas svētkos pirmizrādīja arī režisora Dāvja Sīmaņa filmu Zīmētājs, ar kuru tagad sākas izstāde.

Kamera fokusēta uz mākslinieka darbnīcu Rīgā, Ieriķu ielā: Ilmārs Blumbergs zīmē, neatraujot zīmuļa smaili no papīra, zīmē ar abām rokām, zīmē ar plaukstu, ierīvējot grafītu papīrā. "Zīmējumā ir iespējama pilnība," viņš saka. Mēs redzam, kā no līniju tīmekļa iznirst kāda seja, skrapsts pieņemas niknumā – seja skatienam pazūd: "Velkot līniju, nedrīkst domāt." 

 

Ko tu paņemsi līdzi?

Karla fon Stricka villas verandas drūpošais izotops, kurā risinās Ilmāra Blumberga mistērijas fināls, ir slēgts. Ieejas tajā nav, bet no malas var vērot lūgšanas altāra Pēdas. Asociācijas ar Rembranta Pazudušā dēla atgriešanos un Alvja Hermaņa izrādi Brodskis/Barišņikovs ir tūlītējas.

"... только вода и она одна всегда и везде остаётся верной себе нечувствительной к метамoрфозам."*

Pa vidu starp filmas melno kabinetu un gaišo altāri rindojas zīmējumi, kur aiz redzamās realitātes trauslajām mežģīnēm kā anfilādē viena telpa ver vaļā nākamo, nākamā – nākamo. Mākslinieka iekšējais locis gremdējas lielajā kultūras straumē, kad nezināmā priekšā dzīvības enerģija iegūst vislielāko garīgo intensitāti un skaistuma bezgalības pārdzīvojumu. Ko tu paņemsi līdzi, kādu dvēseles kravu ieliksi melnajā Harona gondolā? Vai nāves bailes, izmisumu zaudēt paškontroli aiziešanas brīdī un neziņu par to, kas sekos nebūtībā?

Ilmārs Blumbergs kā Pērs Gints šaurajā gondolas līknē iesviež gaisa pilis, katedrāles kupolus un zvanītavu torņus un kāda Dailes teātra budista padomu – esi tāds, kāds tu biji, kad biji iemīlējies. Nekur nav teikts, ka gondolai jābūt vienai, ja bagāžas ir tik daudz. Kādā no kravām, kā šķiet, Ilmārs Blumbergs sašņorējis visus savus sagūstītos dēmonus. Šie zīmējumi uz sniegbaltā papīra ir apzīmogoti ar Venēcijas spārnoto lauvu, ar iniciāļiem IB, ar jūras zirdziņu un kādu mūžīgā spara ratu. Vienošanās izskatās juridiski pareizi pabeigta. Darījums ar mistisko gondoljeru noslēgts. Domājams, ka vienošanās stājās spēkā 2016. gada 11. februārī pulksten sešos no rīta, kad Ilmārs Blumbergs Rēgensburgas slimnīcā Vācijā mira.

 

Neuzrakstītā vēstule

Ilmāra Blumberga zīmējumos pavīd arī vertikālas gondolas, tā kā Nesijas, tā kā izkaptis. Vai nu strandējušas lagūnā, nenonākot līdz gala pieturai, vai stāv uz enkura, gaidot nākamo pieprasījumu. Pavīd Melnā Madonna ar zīdaini, kuram ir veča seja, Dievs Tas Kungs ar gondolu rokā, "morga horizontālā masa" (Josifs Brodskis), "ēnas un nojautas, kas neskaidri sakustas melniem putekļiem ieberztajā jau ne-būtnē" (Ivars Runkovskis).

Grāmatā Es nemiršu (2013), kas tapa, apzinoties dzīves īslaicību, 189. lappusē tika rezervēta brīva vieta kādam tekstam ar parakstu "Imanta Tilberga neuzrakstītā vēstule Ilmāram Blumbergam".

Šogad 1. septembrī, Ilmāros, dzejnieks Imants Tilbergs vēstuli atnesa. Citēju fragmentu:

"Jo uztvert ir tas pats, kas radīt. Te es redzu visu mākslu jēgu.

Un jo vairāk varu es pats, un jo vairāk man dabas un mazāk mākslas, jo vairāk es esmu sabiedrība priekš sevis paša; priekš cita tik – cik mēs spējam viens otru saprast. Tā ir tā elkoņa patiesība, tā notur – daba natura. Tā es atjaunojos, viens (cilvēks) no visiem cilvēkiem. (..) Es esmu krietnu soli no tevis, blakus tas nav, blakus – tas izslēdz iespēju redzēt tevi. (..) Harmonijā un līdzsvarā nav vairs radīšanas, kas haosā. Haoss ir dzimšana, šūpulis, ola – no kā viss sākas (un arī beidzas). Līdzsvars ir noturēšanās, viens mirklis, vējš, kas uzliesmo ugunskurā.

To sajūt katrs, bet katram tas tā vis neatklājas, neparādās, nepasakās tā, lai saprastu, ka tas ir sākums vai ka tās ir beigas. Pilnība ir beigas. Vilnis nes līdzsvara, harmonijas tiesu uz haosa pusi."

Izstāde Paliks tikai lidojuma sajūta būs skatāma arī Baltajā naktī 9. septembrī.

 

Ilmārs Blumbergs

Izstāde Paliks tikai lidojuma sajūta Karla fon Stricka villā līdz 17.IX

 

*…ūdens un tikai ūdens/ vienmēr un visur paliek uzticīgs/ sev – nejūtīgs pret pārmaiņām. Kārļa Vērdiņa tulkojums

Lasīt vairāk